Co jsem zač

 

Přišel jsem na svět v roce 1978 v Praze, kde jsem také pobýval do ukončení druhé třídy ZŠ. Potom se započalo stěhování naší rodiny po Vysočině (Lipůvka u Kuřimi, Nové město na Moravě, Žďár nad Sázavou). To mi umožnilo prožít dětství a dospívání velmi blízko přírodě a hlavně v podstatně přirozenějších podmínkách než je město. Učil jsem se u včelaře, lovil hady, sbíral brouky, stavěl bunkry v lese a to vše je mi dnes inspirací.

Díky rodině jsem byl od dětství u muziky. Otec hrál bluegrass (viz fotka níže, kde jsem jako klučík), matka se se mnou piplala od pěti let s houslemi, babička investovala do mých prvních kláves a počítače (pro znalce Amiga 500). Takže jsem to vzal od country, přes klasiku k taneční hudbě.

Náležitě jsem si také prožil období mladého chemika, technika, amerického vojáka (tramping) a pod. Trpělivost mé matky v období mého studia střední zdravotnické školy je pro mě dodnes tak trochu nadpřirozená věc. Je tedy na místě, abych svým rodičům i touto cestou poděkoval :)

 


 

Profesně jsem zdravotní bratr s náhledem do psychoterapie. K tomu se mi dostalo hudebního a dramatického a vzdělání.

 

Jan Průcha

Moje zdravotnická dráha byla určena tím, že mám zdravotníky v rodině a definitivně spečetěna náhodným setkáním s elektronovým mikroskopem v Revmatologickém ústavu v Praze 2.

 

Následovalo studium Střední zdravotnické školy, civilní služba v Ústavu sociální péče ve Zvíkovci, kde jsem se staral o mentálně handicapované, a pak práce zdravotního bratra v Nemocnici pod Petřínem, v zubní ordinaci, na gynekologicko-porodnické klinice a u praktického lékaře. Během praxe ve zdravotnictví jsem se obeznámil s lidským srdcem tak, jak by mi to nedala žádná škola na světě. Měl jsem možnost starat se o budoucí maminky, po nocích hovořit s lidmi co nemohli v nemocnici usnout, zažil jsem vděčnost i nenávist co může přinést těžká nemoc a často jsem dělal společnost lidem umírajícím. Byl jsem u porodu svých dvou dětí.

 

Po "zdravotnickém" období jsem začal učit anglické písně a říkadla v soukromých školkách, školách a zařízeních pro děti (Little Bear, International Montessori School of Prague, Mami studio, DC Domeček), postupně jsem také začal vyučovat hru na kytaru, flétnu a foukací harmoniku, ale hlavně jsem dostal možnost pracovat s dětmi v Kojeneckém ústavu s dětským domovem v Praze 4. Tam jsem se seznámil s odborníky z oblasti dětské psychologie a muzikoterapie, a tam se vlastně definovala moje zdravotnicko-muzikantská (resp. muzikoterapeutická) cesta.

 

Nejnutnější základy v oblasti lidského psyché se mi dostaly právě prostřednictvím praxe ve zmíněném Kojeneckém ústavu s dětským domovem, seminářem u Zdeňka Šimanovského, studiem na Pražské vysoké škole psychosociálních studií a na systemickém výcviku v hudebně-dramatických terapiích.


 

Zde jsou jména mých učitelů:

 

  • Pan Miroslav Sekáč (dnes umělecký vedoucí vokálně-instrumentálního souboru Karmína) mě učil od pěti let na housle. Dal mi muzikální základ na celý život.
  • Paní Jana Křenková mě v ZUŠ ve Žďáře nad Sázavou dala základ v dramatice.
  • Paní Věra Beranová mě přivedla k muzikoterapii, k umění kontaktu s dítětem, k práci s loutkou, k osobnostnímu přístupu v práci s dětmi a učila mě na klavír.
  • S paní Jitkou Pejřimovskou (Jedna z našich špičkových muzikoterapeutů - zde je odkaz na rozhovor) jsme strávili nejednu hodinu v diskuzích na nesmírně zajímavá témata (hudba - psyché - svědomí) a je pro mne vzorem v mnoha oblastech.
  • Paní Blanka Kolínová - psycholog, psychoterapeut, dramaterapeut byla jedním z mých největších přátel.
  • Pan Zdeněk Šimanovský mě uvedl do hudebně dramatických her.

 

Všem velice děkuji.

 


 

zpívání pro děti

 

Zpívání pro děti s rodiči i bez rodičů.

 

Přejít na detail kurzu.

individualni vyuka hudby

 

Komplexní výuka malých muzikantů.

 

Přejít na detail kurzu.

Výuka hry na kytaru

 

Výuka hry na kytaru.

 

Přejít na detail kurzu.

Výuka hry na foukací harmoniku

 

Výuka hry na foukací harmoniku.

 

Přejít na detail kurzu

Produkce hudby pro děti

 

Produkce hudby pro děti.

 

Přejít na detail

Přírodovědecký kroužek

 

Přírodovědecký kroužek.

 

Přejít na detail kurzu

Copyright © 2023 Výuka hudby a rozvoj osobnosti dětí | Jan Průcha. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.