• 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Jan Průcha | Rozvoj osobnosti dětí

Od roku 2004 vedu akce, jejichž cílem je rozvoj zdravého vztahu dítěte k sobě a ke světu.

Někdo by řekl, že jde o rozvoj osobnosti, nicméně já tento pojem vzhledem k jeho devalvaci raději opisuji :)

Moje konání sestává z tří procesů:

   a) vedu děti ke zkoumání a poznání světa
   b) dávám jim osobní podporu jak jen to může člověk v roli učitele s osobním přístupem dělat
   c) důsledně se věnujeme rozvoji muzikálnosti

Zdrojem materiálu ke zkoumání a diskuzi jsou nám přírodní jevy (zejména fyzikální a biologické), pak lidské chování našich blízkých i vzdálených (většina z nich je také popsána v pohádkách a lidových písních) a hlavně to co se děje v nás, co prožíváme.

Pracuji s dětmi a rodiči v rámci různých kurzů, nebo doplňuji vzdělávací programy školek a škol a dalších institucí.

Působím v dětském klubu Notička při PKF, v Hanny školce v Bášti, ve školce Smiling Baby school a připravuji pobyty pro rodiny s cestovní agenturou Pilné včelky (www.pobytysdetmi.cz).

Pokud chcete být informování o novinkách a speciálních akcích, prosím sledujte mou FB stránku https://www.facebook.com/rozvojosobnostideti, nebo navštivte přehled akcí, nebo se můžete zaregistrovat k odběru novinek emailem.

Honza Průcha
602 602 753


Jan Průcha Rozvoj osobnosti dětí na Facebooku

 
Výklad o houslích
Výklad o houslích - Klub Notička 2018

 Mými hlavními nástroji jsou:

 • Vztahy jsou jako mosty pro informace. Nekvalitní mosty neunesou podstatné informace a proto o ně na našich setkáních velmi pečujeme. Necvičíme totiž opičky, ale vybavujeme děti do života. A nebo jinak: Těžko dítě učit o odpuštění, když se mu klepe bradička.

 • Hudba & zvuk & radost: Ve zvuku a hudbě je potenciál o kterém nemá "moderní člověk" ani ponětí, protože by se musel minimálně trochu zastavit. Můj osobní názor je, že hudba je řeč, která v člověku působí nikoli pouze na úrovni emocí, ale ještě vnitřněji, někde tam kde sídlí naše vůle, totiž ještě někde pod egem. Blízko struktur, kde je naše jádro, totiž kde děláme rozhodnutí. Myslím si to proto, že je schopná měnit naše pohledy na svět i ve chvílích kdy vnímáme, že jsme myšlenkou a emocí někde úplně jinde. Různé druhy hudby jsou také různým lidem velmi proti srsti a to má své důvody. (Koho muzikoterapie zajímá více, nechť hledá zde: www.muzikoterapie.cz).

  O těchto věcech toho víme asi tak málo jako o tom, co je to vlastně legrace nebo radost a jak vlastně vzniká a jak se a proč přenáší například na zvířata. Ale podstatné je to, že s tím vším můžeme pracovat. I bez znalostí muzikoterapie víme, co se děje ve vztazích mezi lidmi při společném zpěvu kolem ohně. Odpočinek, radost, sounáležitost atd. Ne že bychom ve školkách pravidelně rozdělávali ohně, ale s hudbou, zvuky a legrací se zabýváme intenzivně. Zpíváme, probíráme své životy a živůtky na podkladě příběhů z lidových písní, zkoumáme různé nástroje a nahrávky a asociace s nimi související, učíme se ticho, rozjíždíme a brzdíme temporytmus, házíme po sobě zvukové vtipy a tančíme.

 • Kvalitní rekvizity: K tomu není co dodat. Snad jen jednoduchý příklad, že tak jako kolem sebe magnet působí neviditelnou silou co rovná železné pilinky v petriho misce, tak kolem sebe působí člověk svou radostí či vztekem a rovná či bourá cosi v těch druhých kolem sebe.

Dům, základy a architektura

 

Dům musí mít pořádné základy. To je stará pravda. Takže začínáme pečlivým výběrem místa a místo betonu máme zatím sádru :)

 

Přehled akcí

Bubnování

 

Bubnování je samozřejmě velká legrace. Ale poznání rytmů přírodních od srdečního, po kolotání nebeských těles je plné tajemství k průzkumu.

 

Přehled akcí

Povídání o uchu

 

Prohlížíme ucho otoskopem, povídáme si o kůstkách, které zesilují zvuk a o šnekovi, ale také o tichu a o tom, jak se o uši starat.

 

Přehled akcí

Rozmanitost vnější i vnitřní.

 

Učíme se o rozmanitosti lidí, jazyků, povah a zvyků. Inspirací je nám opět příroda. Probíráme, jak každého utváří zkušenosti.

 

Přehled akcí

Komár a jeho křídelní převodovka

 

Tento velký komár má pod křídlem kondenzátor kinetické energie. Závažíčko, které se při vzletu rychle rozkmitá a pak kinetickou energii převede do velkého křídla. Mazec...

 

Přehled akcí

Demo Image

 

Věděli jste že elektrony běhají od - k + ? A cestou skrze vodu se solí utrhnou kousek mědi z drátu a pustí jej jako modrou vločku na dno Erlenmayerovi baňky.

 

Přehled akcí

Venkovní laboratoř

 

Venkovní laboratoř je časově velmi náročná aktivita. Jádrem je mikroskop a věcí k prozkoumání nespočet v jakémkoli ročním období.

 

Přehled akcí

Nahrávání dětí

 

Muzika je psina. Neustále zpíváme a co zazpíváme nahrajeme. A pak přijde práce ve studiu, doděláme basu co tvrdí muziku a další nástroje, a necháme si písničku na památku.

 

Přehled akcí

Zub a bacil

 

Byl jednou bacil a ten měl rád cukříky. A tak se cpal a cpal a dělal kyselo. Takže máme dvě možnosti. Kartáček, nebo se nebát zubaře a nejlépe obojí.

 

Přehled akcí

Copyright © 2020 Rozvoj osobnosti dětí | Jan Průcha. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.